Preloader image
7706
post-template-default,single,single-post,postid-7706,single-format-standard,theme-stockholm,stockholm-core-2.3.2,woocommerce-no-js,stockholm,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.7,select-theme-ver-9.0,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,,qode_menu_,qode-single-product-thumbs-below,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8106

Jesienne kolory i ich oddziaływanie na nasze samopoczucie.

Jesień to okres przechodzenia w spoczynek, jednakże natura dba o to, abyśmy mimo braku słońca wciąż mieli energię do działania! To kolory, liści, traw, kwiatów. Jak ceglasty, melon i terakota oddziałują na ludzki organizm? Czy wywołują uśmiech na Twojej twarzy, czy dają pozytywne myśli, rozgrzewają? Ciepłe, rozgrzewające, wywołujące uśmiech.

Kolor pomarańczowy

– ceglasty symbolizuje ogień, słońce, energię do działania, optymizm, kreatywność młodości, ambicję, determinację, radość i triumf. Jest ciepły, przeciwdepresyjny, to pomost pomiędzy agresywną i energetyczną czerwienią, a lekkim i inspirującym żółtym, , kolor przemiany, wyraża pewność siebie, wysoką samoocenę, szczęście,. Jest też kolorem drugiej czakry – siła życiowa.

 „Tu, gdzie się gwiazdy zbiegły w taką kapelę dużą, domek z czerwonej cegły rumieni się na wzgórzu: to leśniczówka Pranie, nasze jesienne mieszkanie”. Konstanty Ildefons Gałczyński

Kolor żółty

– melon jest związany ze słońcem i kojarzy się przede wszystkim z radością, optymizmem, szczęściem, dobrym humorem, luksusem, bogactwem, władzą, obfitością, siłą i działaniem. Jest uważany za kolor energetyzujący. Istnieje aż ponad 100 odcieni tego koloru!

W psychologii kolor żółty reprezentuje inteligencję i stymuluje kreatywność, dlatego dość często sale lekcyjne pomalowane są właśnie tym kolorem. Jednak w nadmiarze pobudza niestabilność emocjonalną i może powodować niepokój, a jego nadmierna obecność może nawet podrażniać. Stąd często łączy się go z takimi kolorami jak zielony czy niebieski, o właściwościach dużo bardziej kojących.

Żółty znany jako jeden z najszczęśliwszych kolorów pomaga w przyciągnięciu uwagi, wywołuje pozytywne emocje takie jak optymizm czy radość. Prowokuje do kreatywności. Idealnie nadaje się do przyciągnięcia uwagi.

Kolor czerwony

– terakota to kolor krwi i ognia. Najbardziej wyróżniający się spośród wszystkich kolorów. Symbolizuje dwa, zupełnie przeciwstawne bieguny, z jednej strony miłość, namiętność i erotyzm, a z drugiej krew, siłę i wojnę. To dlatego kolor ten jest zwykle związany z niebezpieczeństwem, konfliktem, energią, determinacją i pasją. Czerwień to również symbol witalności i działania.

Czerwony jest kolorem stymulującym i może wpływać na ludzki metabolizm, przyśpieszyć oddech, bicie serca, podnieść ciśnienie krwi czy zwiększyć napięcie mięśni a nawet prowadzić do rozdrażnienia. Czerwień wyraża również pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa i stabilność emocjonalną. To dlatego te cechy przypisuje się osobom, które nieświadomie używają tego koloru. Jest to również kolor szczęścia. Kolor czerwony przypisany jest pierwszej czakrze – czakrze podstawy, która związana jest z tym co fizyczne, podstawowe, prymitywne.

 

Zatem, to jakimi kolorami się otaczamy ma ogromne znaczenie. Ich towarzystwo może wprawić nas zarówno w melancholijny, jak i w bardzo dobry nastrój. Więcej o sile kolorów przeczytasz TUTAJ. Najszybszym sposobem na wprowadzenie jesiennych, rozgrzewających kolorów do wnętrz jest wymiana tekstyliów.

X