Preloader image
5653
post-template-default,single,single-post,postid-5653,single-format-standard,theme-stockholm,stockholm-core-2.3.2,woocommerce-no-js,stockholm,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.7,select-theme-ver-9.0,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,,qode_menu_,qode-single-product-thumbs-below,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8106

Siła kolorów we wnętrzach

Nie od dziś wiadomo, jak spory wpływ na nastrój i samopoczucie człowieka mają barwy. To dlatego tak lubimy wypoczywać na łonie natury. A soczysta zieleń czy błękit tak miło nam się kojarzy. Poznaj więc siłę kolorów i mądrze to wykorzystaj.

Już dawno psycholodzy udowodnili, że kolor ma wpływ na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój. Dlatego zaczęto to wykorzystywać jako niekonwencjonalną metodę leczenia, poprzez eksponowanie zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Zapoczątkowali to mieszkańcy Egiptu, Chin i Indii.

W jaki sposób oddziałuje na nas kolor?

Kolory to światło, które odbieramy. Każda z barw ma różną częstotliwość i różną długość fali, która kiedy wpada do naszego oka, receptory wysyłają przekaz nerwowy do mózgu. 

Mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, czy trzustki) żeby wywołać reakcję hormonalną. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i oddziałuje na inne narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielania wewnętrznego reagują więc na kolory w sposób, w jaki rozpoznaje je mózg”.

Dlatego tak ważne jest na jakie kolory się eksponujemy i jakimi barwami otaczamy się w naszym wnętrzu.

Które kolory mają największą siłę we wnętrzach?

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym kolorom i sprawdźmy jak oddziaływają na nasze samopoczucie.

Biały – bardzo popularny i uniwersalny kolor. Białe ściany są najlepszą bazą do wszystkich dodatków, łatwo można zamalować ewentualne zabrudzenia.

Biały jest kolorem czystym i świeżym, estetycznym, eleganckim, uspokaja, stwarza poczucie otaczającego nas porządku.

Jeżeli od wnętrza chcecie jednak więcej – np. aby napawało Was pozytywną energią – wybierzcie ciepłe barwy, jak żółty lub pomarańczowy. Żółty stymuluje kreatywne myślenie, nastraja optymistycznie i wywołuje poczucie radości. Pomaga dokonać wyboru, ułatwia zapamiętywanie, a także pobudza ciekawość. W nadmiarze może drażnić. Nasycony warto stosować z umiarem lub połączyć go np. z bielą.

siła kolorów biel i żółty
źródło zdjęcia: @mywhitenook

Fiolet jest kojarzony z duchowością, bo korzystnie wpływa na intuicję, a także koi nerwy. Stonowane, rozbielone odcienie fioletu stosuje się w terapiach przezwyciężania lęków i fobii, podczas gdy nasycone odcienie wspierają pobudzanie kreatywności. Niekiedy określany mianem barwy artystów. Nasuwa skojarzenia z kreatywnością, intuicyjnością, tajemniczością i duchowymi aspektami życia.

siła kolorów biel i lawenda
Lawendowy odcień fioletu w połączeniu z bielą

Brąz natomiast zadowoli osoby, które potrzebują uczucia spokoju i równowagi – to naturalny odcień ziemi i lasu, dlatego dodaje siły i buduje poczucie bezpieczeństwa. Kolejna barwa natury, powiązana ze stabilizacją, bezpieczeństwem, ciepłem, stałością i trwałością. Jest to dość „poważny” kolor. Nie polecany dla osób skrytych z natury.

Brązowy rudy, ecru i beż

Zieleń z kolei, ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka. Nieodłącznie kojarzy się z pięknem przyrody: relaksuje, odpręża, uspokaja, obniża ciśnienie. Sprzyja wyciszeniu się i życiu w rytmie slow. W jego otoczeniu człowiek czuje się bezpiecznie, spokojnie i radośnie.

Niebieski wprowadzi do wnętrza rześką i lekką atmosferę. Relaksuje, uspokaja, koi nerwy. Kojarzy się z bezpieczeństwem i zaufaniem. Podobno wykazuje też działanie przeciwzapalne i łagodzące ból. Kolor niebieski budzi równie pozytywne skojarzenia – z morzem, niebem i przestrzenią. Działa uspokajająco, sprzyja relaksowi, pomaga zredukować stres i zwalczyć bezsenność. Błękit to kolor, który obniża puls, zwiększa zdolność koncentracji. Daje też efekt schłodzenia i dezynfekcji (dlatego stosowany jest na oddziałach, na których leżą pacjenci po  oparzeniach).

Brudny róż i falbanki – kwintesencja kobiecości

Jeśli jesteście osobami ekstrawertycznymi, będziecie dobrze czuć się wśród różu, który pobudza i zachęca do zabawy. Bardzo kobiecy kolor. Skojarzenia z nim związane to bezpieczeństwo, piękno, wdzięczność, odprężenie. Warto starannie dobrać odcień, aby nie „przesłodzić” całej aranżacji. Dlatego właśnie bezpieczny jest przybrudzony róż. Wykorzystywany głównie w sypialni, pokoju dziecięcym, ale też w salonie –szczególnie w wersji brudny (przykurzony) róż. To obecnie niezwykle modny, popularny kolor, wpasowujący się w rozmaite aranżacje.

Siła koloru, a wnętrze

Jak widać, nie każdy kolor będzie pasował do sypialni, czy gabinetu. W gabinecie z błękitnymi ścianami raczej nie popracujecie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli w tym gabinecie użyjecie np niebieskich poduszek dekoracyjnych. Zatem nie tylko i siłę koloru chodzi, a także o jego ilość i zajmowaną powierzchnię.

Biała baza w sypialni jest idealna do wprowadzenia kolorowych dodatków, gdy tylko masz na to ochotę. Baw się zatem kolorami, ale ze świadomością ich potęgi i mądrze to wykorzystuj! Więcej o tym jak dobierać kolory dodatków do wnętrza możesz przeczytać TUTAJ

X